• Genel Diş Hekimliği • Çene Cerrahisi • Estetik Diş Hekimliği• Endodonti Uygulamaları• Ortodonti Uygulamaları• Pedodonti Uygulamaları
 

Web Sitemiz yayın hayatına başlamıştır.

Sitemizden on-line randevu alabilirsiniz...

 
 
 
Site Tasarım
SELİN GRAFİK - BAFRA
Laminata Veneer  

Laminate Veneer nedir? 

Laminate veneer (yaprak porselen) estetik diş hekimliği uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir dişlere minimum müdahale ile üstün estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Dişlerin sadece ön yüzeyinden aşındırma yapılır. Neredeyse bir lens kadar ince olan laminate veneerler bondingler vasıtasıyla dişe adapte edilir . Dişlerinizin gerek renk gerek form olarak istediğimiz şekle gelmesini sağlar. Laminate veneerler : yaprak porselen yaprak diş, porselen lamina, lamina diş, lamine diş, lamina porselen, porselen vener, tırnak diş gibi isimler ile bilinir

Hangi Durumlarda Laminate Veneer kullanılır?

Diş beyazlatma ile sonuç alınamayan bazı durumlar vardır. İleri derecedeki antibiyotik, florozis renklenmelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında diş beyazlatma isteneilen sonucu vermeyebilir.
Ön dişlerinin arasında aralıklar olan vakalarda ( Bu aralıklara diastema adı verilir ) dişlerde minimum preparasyon uygulanarak ölçü alınır.

Kırılan dişlerde yada aşınma sonucu dikey boyutunu katbetmiş hastalarda estetiğin yeniden sağlanması için kullanılabilir. Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılır.

Laminate Veneer'in Avantajları

Dişin doğal yapısına en az müdahale ile yapılabiliyor olması ( sadece ön yüzde çok az bir kesim ) laminate veneer leri hastalar için de avantajlı kılar, çünkü ağızda çalışma süresi çok kısalmıştır. Ayrıca bu preparasyon esnasında yaklasık 0,5 mm lik madde kaldırılması yeterli olduğundan porselen laminate ler konservatif yani koruyucu bir tedavi olarak kabul edilir.

Tedavi süresi daha kısadır. İçerisinde metal destek gibi bir altyapıya ihtiyaç duymayan bir yöntem olması dolayısıyla ışığı çok iyi geçirmesi üstün estetik özellikler sağlar ve başkaları tarafından protez oldukları farkedilemeyecek kadar doğal dururlar.

Dişeti ile birleşim yeri olan kole bölgesindeki geçişi çok uyumludur.
Yüksek ısıda porselen fırınında cilalanmış olması aşınma direncini artırır ve sigara çay kahve gibi boyar maddeler ile renk değiştirmez.  Bu çok iyi cilalı yüzeylerde diştaşı birikimine izin vermez.

Laminate Veneer'in Dezavantajları

Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir. Hassas bir çalışma gerektirir. Çok sert gıdalarda ender de olsa porselen yaprakçıklar dişten ayrılabilir. Bu durumda tekrar yapıştırmak gerekir.

Laminate Veneer Dayanıklı mıdır?

Yaprak porselen de denilen laminate veneerler bu ismini çok ince bir porselen olması özelliğinden dolayı almıştır. Ancak bu ince porselen Bonding yardımı ile özel yöntemlerle dişe yapıştırıldığında sökmek mümkün olamayacak kadar dayanıklılık kazanır. Hatta çoğu zaman sökmek için elmas frezlerle aşındırmak gerekir.

Kullanımı konusunda uyarılarımıza dikkat etmeniz ve dikkatli bir ağız bakımı ile yıılarca sorunzuz kullanacağınız laminate veneerler porselenden imal edildiği ve Yaklaşık 900 derecelik porselen fırınlarında cilalandığından lekelenmelere ve gıda retansiyonuna izin vermez. Ömürlerini uzatmak için çok sert gidalari isirmaktan, tirnak yemek gibi kötü aliskanliklardan kaçinmak gerekir.


Diş estetiğiniz konusunda bilmek istediğiniz her şey için
Hasan Bayrakcı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ni arayınız.

Tel: (0362) 532 04 44 - 543 29 47

 

Anasayfa | Kliniğimiz | Hekimlerimiz | Hizmetlerimiz | Hakkımızda | Bize Ulaşın